Utbildningsorter

Vi planerar att starta utbildningen i:

  • Göteborg (den 16:e april 2012)
  • Malmö (den 16:e april 2012)
  • Varberg (den 5:e september 2012)

Kontakt

Du är välkommen att kontakta oss med frågor.

Lättast är att kontakta oss per e-post, vi återkommer sedan till dig.

goteborg@affarshogskolan.se

malmo@affarshogskolan.se

varberg@affarshogskolan.se 

Relaterade länkar

Diplomerad Kvalitetssäkrare

Diplomutbildning - Utveckling och Framgång

 

Vill du ha kompetens som gör dig ovärderlig i IT-branschen?

 

Utbildningens syftet är att ge den studerande mycket god kunskap i vad som krävs för utveckling av programvara med hög kvalitet. Du har troligtvis siktet inställt på systemutvecklingsbranschen, men vill skaffa spetskompetens inom mjukvarutestning och kvalitetssäkring.

Med hjälp av fallstudier får den studerande de teoretiska och praktiska kunskaper och erfarenheter som behövs för att implementera projektledningsprocesser, utveckla ledaregenskaper och hantera verkliga scenarion. Kursen ska ge en förståelse för den juridik som finns i mjukvaruprojekt samt grundläggande ekonomi och kalkylering.

Upplägg

Vår målsättning är att alltid utmana dig, både i din yrkesroll och som individ, under våra utbildningar. Vår pedagogik bygger på att du skall få uppleva, reflektera och utvecklas för att förbereda dig inför nya utmaningar.

Vi använder alltid praktiska case i vår undervisning och ser en stor fördel om du, integrerat i kursens undervisning, kan använda din verklighet som underlag. Upplägget på våra kurser är konstruerade så att du skall tränas i de utmaningar du står inför.

 

Utbildningsinformation

Omfattning

160 timmar fördelat på 30 veckor, huvudsakligen förlagt till eftermiddag/kväll. Utöver schemalagd tid tillkommer självstudier och uppgifter.

Innehåll

  • SCRUM
  • Testmetoder
  • System- & Användarkrav
  • Testdriven utveckling
  • Testledning

Förkunskaper

IT-studier på yrkeshögskola eller högskola motsvarande 2 år på heltid eller motsvarande

Pris

32 000kr inkl. moms för privatpersoner.
För företag är priset 32 000kr exkl. moms.
Kurslitteratur ingår i priset

Målgrupp

Utbildningen vänder sig till dig som sedan tidigare har erfarenhet inom systemutveckling eller datavetenskap, formell eller praktisk. Du bör ha erfarenhet inom IT-branschen.

Mål

Efter utbildningen ska du:

  • kunna behärska olika testtekniker.
  • kunna genomföra språkoberoende testning.
  • kunna ta fram kravspecifikationer för utvecklingsprojekt.
  • utföra testning enligt framtagna kravspecifikationer.
  • kunna arbeta med olika projektmodeller och verksamheter.
  • kunna arbeta med test inom alla faser från definition av ett projekt till förvaltning.