Kursstart och sista ansökningsdag

Denna kurs pågår för tillfället.

Aktuellt intag går inte att söka men du kan läsa mer om våra framtida utbildningar här.

Under 2011 pågår utbildningen i


Certifierad Systemutvecklare

Kvalificerad Yrkesutbildning 80 Ky-poäng

Utbilda dig till ett fritt yrkesliv!

Att arbeta som systemutvecklare är ett kreativt och spännande arbete. Branschen söker expertkompetens inom systemering, utveckling, implementering och underhåll av databasbaserade IT-system.

Systemutveckling med integrerade databaser är grunden för de flesta IT-lösningar som finns inom exempelvis affärssystem, Telecom, tillverkning och övervakning. De används när vi bokar resor, vid felsökning och för att säkerställa en effektiv produktutveckling.

Utbildningen är uppbyggd kring de kompetensbehov som finns i branschen och redan i skolan arbetar vi i projektform för att efterlikna de arbetsmetoder som finns hos företagen och teori i skolmiljö varvas med LIA. När du väljer LIA-företag kan du dessutom redan under utbildningstiden matcha dina personliga intressen med din kommande yrkeskarriär.

Utöver yrkesexamen har du möjlighet att certifiera dig med branschledande och erkända certifikat – Microsoft Certified Professional Developer: Web Developer (MCPD: Web Developer) och Microsoft Certified IT Professional: Database Developer (MCITP: Database Developer).

Vad kan jag arbeta som?

En fullföljd utbildning resulterar i en kvalificerad yrkesexamen och öppnar många olika möjligheter till anställning. Exempel på arbeten som utbildningen leder till är systemutvecklare, databasdesigner, databasprogrammerare och webbutvecklare. Du börjar på oftast på junior nivå för att längre fram i karriären övergå till senior nivå.

Utbildning inom yrkeshögskolan

Utbildningens innehåll:

  • Programmeringsteknik
  • Microsoft .NET Framework, Application Development
  • Microsoft .NET Framework, Foundation
  • ASP.NET Application
  • Development
  • Design & Develop ASP.NET App
  • Using the Microsoft .NET Frame
  • Microsoft SQL Server, Database Development
  • Designing Database Solutions and Data Access Using Microsoft
  • LIA - Lärande i Arbete

Behörighet

Utöver grundläggande behörighet för Yrkeshögskolestudier kräver vi också godkända betyg i Matematik B samt Engelska B eller motsvarande.

Relaterade länkar